• Polski
  • Deutsch
  • English

Finnsnes

U wrót do Bajecznej Wyspy

Malownicza marina

Podstawowe informacje

O Finnsnes

Finnsnes to niewielkie miasto, leżące w okręgu Troms, w gminie Lenvik. Jest malowniczo położone przy cieśninie Gisundet, w pobliżu potężnego mostu Gisund, łączącego ją z wyspą Senja – „Bajeczną Wyspą”.

Wyspa nazywana jest również Norwegią w miniaturze – są tu góry, fiordy, urocze miasteczka. W miejscowości Finnsæter warto zobaczyć ważący 125 ton, 18-metrowy posąg trolla. Jest on największy na świecie, co zostało odnotowane w Księdze Guinnessa.

Więcej informacji

Od rolnictwa do centrum usług

Finnsnes leży w regionie, który w ciągu ostatnich 100 lat przeszedł bardzo szybki rozwój i zmienił swój charakter. Początkowo był zaledwie miejscowością rolniczą, jednak przez rozwój tutejszego handlu i usług, w 2000 r. zyskał status miasta. Rolnictwo i rybołóstwo nadal są tu jednak istotne.

To leżące na powierzchni zaledwie 3,5 km² miasteczko jest również centrum kulturalnym regionu. Ma swoje szkoły, bibliotekę, halę sportową oraz centrum kultury, gdzie odbywają się koncerty i przedstawienia. W lecie odbywa się tu tygodniowy festiwal "Finnsnes i Fest". To jedna z niewielu miejscowości, w której znajduje się park z naturalnym jeziorem. Wszystkim zmianom przygląda się stary Wiking Ottar fra Halogaland, którego pomnik stoi w porcie. Jest on symbolem miasta.