• Polski
  • Deutsch
  • English

Bockfjorden

Biel lodu czerwień gór

Karmazynowe piaskowce i gorące źródła

Podstawowe informacje

O Bockfjorden

Bockfjorden znajduje się w północnej części Spitsbergenu, na zachód od Woodfjorden. Nazwę swą zawdzięcza badaczowi polarnemu Franzowi Karlowi von Bock. Wyróżnia się dużą różnorodnością krajobrazu. Na zachodzie otaczają go lodowce, na wschodzie góry z czerwonego piaskowca, a na południu znajduje się nieczynny wulkan Sverrefjellet oraz słynne źródła geotermalne w Jotunkjeldene.

Więcej informacji

Niezwykłe źródła i niespotykana roślinność

Jotunkjeldene położone jest na wysokości 50 m n.p.m. Znajdujące się tam dwa źródła geotermalne swoje istnienie zawdzięczają dawnej działalności pobliskiego wulkanu i powstałemu uskokowi w podłożu skalnym. Woda w źródłach jest wodą gruntową, podgrzewaną całorocznie do temperatury przynajmniej 20°C. W wyniku rozpuszczania minerałów przez ciepłą wodę wypływającą z podłoża skalnego, wytworzyły się rozległe, umieszczone tarasowo osady węglanowe, które przesunęły na boki glinę morenową. Są niezwykle kruche, dlatego nie można po nich stąpać.

Osiem kilometrów na południe od Jotunkjeldene znajduje się Trollkjeldene z większą liczbą źródeł. Temperatura tamtejszej wody osiąga ok 28°C.

Bockfjorden należy do strefy tundry środkowoantarktycznej, dlatego roślinność w tych rejonach jest bardziej ciepłolubna, niż na północy. Jednak Jotunkjeldene i Trollkjeldene to unikatowe miejsca pod względem botanicznym. W obrębie kilometra od źródeł rośnie parę gatunków roślin naczyniowych, mchów i alg nie spotykanych nigdzie w Svalbardzie. Dzięki temu można spotkać tu gęsi, renifery i pardwy górskie.

Galeria zdjęć