• Polski
  • Deutsch
  • English

Ålesund

Gdzie góry i fiordy spotykają ocean

Bajkowe miasteczko w krainie fiordów

Podstawowe informacje

O Ålesund

To portowe miasto handlowe położone na zachodnim wybrzeżu Norwegii, u ujścia kilku fiordów do Morza Norweskiego, w regionie Møre og Romsdal. Położone na półwyspie i kilku wyspach, tworzy dogodny port.

Ålesund jest doskonałą bazą wypadową na urlop na narty oraz piesze wycieczki po górach. Warto także poznać samo miasto, przespacerować się uliczkami Ålesund i podziwiać powszechnie znaną, piękną architekturę Art Nouveau. Niezliczone wieżyczki, iglice i piękne ornamenty, które nadają temu miastu szczególny charakter, są jak z bajki.

Więcej informacji

Architektura w stylu Art Nouveau

Miasto Ålesund rozciąga się na wyspach i słynie ze swojej architektury w stylu Art Nouveau, od kiedy zostało odbudowane w roku 1904 na skutek wielkiego pożaru. Przez cały rok liczne miejsca w Ålesund tętnią rozrywką, od koncertów, przez przedstawienia teatralne, aż po rozmaite pokazy. Organizowane są także doroczne festiwale, m.in. Festiwal Teatralny w Ålesund, Festiwal Nowej Norweskiej Literatury, Sztuki i Muzyki, Festiwal Łodzi w Ålesund i Festiwal Norweskiej Żywności.

Nie bez powodu Ålesund i okolice, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Norwegii. Okoliczne tereny to prawdziwy raj dla tych, którzy szukają intensywnych doświadczeń w otoczeniu natury. Wielu turystów rozpoczyna w tym mieście zwiedzanie Geirangerfjordu, ptasią wyspę Runde oraz majestatyczne szczyty Hjørundfjord i Alp Sunnmøre.

Geirangerfjord to jeden z klejnotów wśród norweskich fiordów. Wijący się w charakterystycznym kształcie litery „S“, z wysokimi wodospadami i górskimi farmami krajobraz fiordu zachwyca każdego i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.